امروز: جمعه 24 مرداد 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

سیالون

سیالوندسته: مواد و متالوژی
بازدید: 67 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 14525 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 100

سیالون ها مواد مهندسی هستند كه در سیستم چهار عنصری O – N – Si – Al متبلور می شوند در این تحقیق ، مطالبی راجع به سیالون و انواع فازهای آن ، خواص و كاربردهای بدنه های سیالونی و روش‌های سنتزسیالون گردآوری شده است در بررسی های نسبتا جامع XRD بر روی سیالون ، علاوه بر جنبه كمی ، تغییر كیفی سیالون هم در طی روند استحاله مورد تحقیق قرار گرفته است برر

قیمت فایل فقط 6,900 تومان

خرید

چكیده

سیالون ها مواد مهندسی هستند كه در سیستم چهار عنصری O – N – Si – Al متبلور می شوند . در این تحقیق ، مطالبی راجع به سیالون و انواع فازهای آن ، خواص و كاربردهای بدنه های سیالونی و روش‌های سنتزسیالون گردآوری شده است . در بررسی های نسبتا جامع XRD بر روی سیالون ، علاوه بر جنبه كمی ، تغییر كیفی سیالون هم در طی روند استحاله مورد تحقیق قرار گرفته است .

بررسی های نیمه كمّی حاكی از آن است كه سنتز سیالون به طریقه احیاء و نیتریداسیون همزمان رس ، مقرون به صرفه ترین و ساده ترین روش ممكن جهت سنتزسیالون می باشد .

در كل ، سیالون از نظر خواص فیزیكی و مكانیكی ، جایگزینی مناسبی برای سیلیكون نیترید محسوب می شود . و دامنه كاربرد سیالون در آینده‌ای نزدیك بسیار وسیعتر از پیش خواهد شد .


1 سیالون

پودر خالص بدون استفاده از افزودنی استفاده از افزودنی هایی كه یك مایع یوتكتیك را تشكیل ندهد ، و دمای زینترینگ را پایین نیاورد ، به سختی زینتر و چگال می شود . برای اولین بار (1972 ) gack و Wison و (1971) Kamayaito , oyama بطور همزمان در دو كشور مختلف ، را با  واكنش داده ، ماده ای جدید بدست آورده ، آن را  نام نهادند . پسوند  به دلیل تشابه ساختاری با B    –و  عبارت Sialon  بیانگر عناصر تشكیل دهنده این ماده (Si – Al – O – N  ) می باشد . این ماده محلول جامدی از O , Al در  است و حدّ حلالیت آن تا 65% آلومینا می باشد .  - سیالون ، تنها فاز متشكل از عناصر Si – Al – O – N نیست . بلكه با تغییر درجه جایگزینی اتمهای O , Al به جای N , Si فازهای مختلفی قابل دستیابی هستند .

1 2 فازهای مختلف سیستم سیالون .

سیالون ها تركیبی از چهار عنصر Si – Al – O – N می باشند ، با فرمول عمومی زیر

كه در آن b,a دو متغیر هستند . به عبارتی در شكل (1) در محدوده چهار ضلعی ALN ، وsio  و ، تركیب حاصل از واكنش عناصر با هم سیالون می دهد .

چنانچه شكل (1) را به صورت فضایی رسم كنید ، (شكل 2 ) حادث می شود . از بین این دو شكل شكل (b ) به خاطر بیان حالت اكی‌والان بیشتر مورد توجه است. چرا كه هر گوشه از چهار وجهی یك اكی والان را نشان می دهد ، و هر اكی والان از هر عنصر یا تركیب همیشه با یك اكی والان از دیگری واكنش می كند . به این خاطر تركیبات و ALN و و  اگر بر حسب اكی والان بیان شوند ، در وسط وجوه چهار وجهی قرار می گیرند .

شكل 1 – 1 سیستم شماتیك چهار عنصری Si – Al – O – N

شكل 1 – 2 سیستم چهار عنصری در فضای سه بعدی a) بیان بر اساس واحد اتمی     b) بیان بر اساس واحد اكی والان در سیستم سیالون .

 هر تركیب با دو متغیر بیان می شود : اكی والان اكسیژن واكی والان آلومینیم

           و                  اگر هر یك از این دو را بر حسب دیگری رسم كنیم ، مربعی بصورت زیر در می‌آید . (شكل 3 ) . هر یك از رئوس بیانگر یك مدل از هر یك از تركیبات  می باشد 

قیمت فایل فقط 6,900 تومان

خرید

برچسب ها : سیالون , , پژوهش , شهرسازی‌ , معماری , مقاله , جزوه , تحقیق , دانلود پروژه , دانلود پژوهش , دانلود مقاله , دانلود جزوه , دانلود تحقیق , Silan

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر