امروز: جمعه 24 مرداد 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

شبکه لینوکس با ویندوز

شبکه لینوکس با ویندوزدسته: کامپیوتر و IT
بازدید: 50 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 8100 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 132

حدود دو سال است كه دولت جمهوری اسلامی ایران پروژه‌ای را برای فارسی‌سازی لینوكس و نهایتاً تولید سیستم عامل ملی تدوین كرده است تصویب این طرح به پیشنهاد مركز فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته شریف (AICTC) و با مدیریت این مركز انجام شد این پروژه از پنج پروژه زیر تشكیل شده است 1ـ توسعه نرم‌افزارهای منبع آزاد 2ـ تدوین استراتژی ا

قیمت فایل فقط 6,900 تومان

خرید

شبکه لینوکس با ویندوز

مقدمه

چه بخواهیم چه نخواهیم، كامپیوتر جزیی از زندگی روزمره ما شده است. حتماً‌ شما تا به حال كلیپی را با كامپیوتر تماشا كرده‌اید، از آهنگی با كیفیت دیجیتال لذت برده‌اید، متنی را تایپ كرده‌اید یا شبی را به گشت و گذار در دنیای اینترنت یا چت رومها به صبح رسانده‌اید! بستر اجرایی همه این برنامه‌ها، برنامه‌ای مادر، به نام سیستم عامل است. به احتمال زیاد شما یكی از نسخه‌های ویندوز مایكروسافت مانند ویندوز 98 یا XP را استفاده می‌كنید. آیا تا به حال برایتان پیش نیامده كه كامپیوترتان خود به خود Rest شود یا یك روز صبح كه كامپیوتر اداره‌تان را روشن می‌كنید. ویندوز بالا نمی‌آید.

آیا تا به حال به فكر امتحان كردن سیستم عامل دیگری افتاده‌اید؟‌ یك سیستم عامل با كارایی بیشتر:‌ یك سیستم عامل امن، چند منظوره، قابل اعتماد و كاربردی به معنای واقعی كلمه، البته مقصود تولیدات شركت انحصار طلب مایكروسافت یا سیستم عامل صنعتی یونیكس (UNIX)‌ و یا سیستم گرانقیمت اپل مكینتاش (Apple Macintosh) نیست. ما می‌خواهیم از سیستم عامل دیگری صحبت كنیم:‌

سیستم عامل آزاد لینوكس linux

اگرچه لینوكس خالق مشخصی ندارد، ولی این لینوس توروالدز (linus Torvalds) دانشجوی فنلاندی بود كه در 215 آگوست 1991، این راه را آغاز كرد. او از همان ابتدا رویای ایجاد یك سیستم عامل  open source یا متن باز با كارایی بالا، ضریب اطمینان فوق‌العاده و امنیت باور نكردنی را در سر می‌پروراند، صحبت از من باز با كارایی بالا، ضریب اطمینان فوق‌العاده و امنیت باور نكردنی را در سر می‌پروراند. صحبت از متن باز بودن لینوكس به میان آمد؛ كسانی كه تا اندازه‌ای با زبانهای برنامه‌نویسی آشنایی دارند می‌دانند كه سیستم عاملهایی مانند ویندوز مایكروسافت كه خود را در دسترس همگان قرار نمی‌دهند و آنچه كه كاربران خریداری می‌كنند، تنها برنامه قابل اجرایی است كه هیچ اطلاعاتی از جزئیات درونی كاركرد سیستم عامل را نمی‌توان از آن فهمید. اما در مورد لینوكس وضع به گونه دیگری است؛ به این صورت كه sorce یا كد لینوكس برای كلیه علاقه‌مندان و برنامه‌نویسان باز و قابل تغییر و بهینه‌سازی است.

لینوس توروالدز هسته لینوكس موسوم به كرنل را تحت امتیاز Gpl: GNU General public license منتشر كرد، طبق این امتیاز كه در برابر امتیاز انحصارطلبانه كپی‌رایت (copy right)‌ كپی لفت (copy left) نامیده می‌شود،‌ كاربران و برنامه‌نویسان اجازه هر گونه دخل و تصرف در كد برنامه‌ها، استفاده مجدد از كل یا بخشی از برنامه‌ها در برنامه‌ای دیگر و فرش یا پخش مجدد برنامه‌ها را دارند؛ به شرط اینكه ماهیت باز متن برنامه‌ها تحدید نشود و تمام حقوق كپی لفت به خریدار نیز منتقل شود.

لینوكس در ایران

حدود دو سال است كه دولت جمهوری اسلامی ایران پروژه‌ای را برای فارسی‌سازی لینوكس و نهایتاً تولید سیستم عامل ملی تدوین كرده است. تصویب این طرح به پیشنهاد مركز فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته شریف (AICTC) و با مدیریت این مركز انجام شد. این پروژه از پنج پروژه زیر

 تشكیل شده است:

1ـ توسعه نرم‌افزارهای منبع آزاد

2ـ تدوین استراتژی استفاده از نرم‌افزارهای منبع آزاد

3ـ پروژه لینوكس فارسی

4ـ توسعه كاربردیهای لینوكس

5ـ تشكیل انجمن open source ایران

طبق برنامه زمان‌بندی شده نیمه سال 2006 میلادی باید شاهد اتمام این پروژه باشیم!

لینوكس: یكی از زیباترین دستاوردهای بشری

لینوكس در سایه همكاری و تبادلات علمی هزاران نفر در سرتاسر جهان ایجاد شده و توسعه یافته است. گستردگی این مشاركت به قدری است كه سیستم عامل لینوكس را زیباترین دستاورد همكاری جمعی بشر نامیده‌اند. فرهنگی كه بر جامعه لینوكس و متن باز حاكم است فرهنگ یاری، اشتراك اطلاعات و تلاش برای بهبود هر چه بیشتر محصولات است. هر كس می‌خواهد با این سیستم عامل كار كند، باید تمامی دیدگاه‌ها و عقاید قبلی خود را درباره نرم‌افزار و سیستم عامل كنار بگذارد و

با یك دیدگاه جدید وارد دنیای لینوكس شود، چون لینوكس در جهانی با فرهنگ متفاوت زندگی می‌كند.

فصل اول

                                                تاریخچه لینوكس

تاریخچه لینوكس

شروع داستان لینوكس

در سال 1991 در حالی كه جنگ سرد رو به پایان می‌رفت و صلح در افقها هویدا می‌شد، در دنیای كامپیوتر، آینده بسیار روشنی دیده می‌شد. با وجود قدرت سخت‌افزارهای جدید، محدودیتهای كامپیوترها رو به پایان می‌رفت. ولی هنوز چیزی كم بود ... و این چیزی نبود جز فقدانی عمیق در حیطه سیستمهای عامل.

داس، امپراطوری كامپیوترهای شخصی را در دست داشت. سیستم عامل بی‌استخوانی كه با قیمت 50000 دلار از یك هكر سیاتلی توسط بیل گیتز (Gates Bill) خریداری شده بود و با یك استراتژی تجاری هوشمند، به تمام گوشه‌های جهان رخنه كرده بود. كاربران PC انتخاب دیگری نداشتند. كامپیوترهای اپل مكینتاش بهتر بودند. ولی قیمتهای نجومی، آنها را از دسترس اكثر افراد خارج می‌ساخت.

خیمه‌گاه دیگر دنیای كامپیوترها، دنیای یونیكس به خودی خود بسیار گرانقیمت بود. آنقدر گرانقیمت كه كاربران كامپیوترهای شخصی جرات نزدیك شدن به آنرا نداشتند. كد منبع یونیكس كه توسط آزمایشگاههای بل بین دانشگاهها توزیع شده بود، محتاطانه محافظت می‌شد تا برای عموم فاش نشود. برای حل شدن این مسئله، هیچیك از تولید‌كنندگان نرم‌افزار راه حلی ارائه ندادند.

بنظر می‌رسید این راه حل به صورت سیستم عامل MINIX ارائه شد. این سیستم عامل، كه از ابتدا توسط اندرو اس. تانناوم (Andrew S. Tanenbaum) پروفسور هلندی، نوشته شده بود به منظور تدریس عملیات داخلی یك سیستم عامل واقعی بود. این سیستم عامل برای اجرا روی پردازنده‌های 8086 اینتل طراحی شده بود و بزودی بازار را اشباع كرد.

بعنوان یك سیستم عامل، MINIX خیلی خوب نبود. ولی مزیت اصلی آن، در دسترس بودن كد منبع آن بود. هر كس كه كتاب سیستم عامل تاننباوم را تهیه می‌كرد، به 12000 خط كد نوشته شده به زبان C و اسمبلی نیز دسترسی پیدا می‌كرد. برای نخستین بار، یك برنامه‌نویس یا هكر مشتاق می‌توانست كد منبع سیستم عامل را مطالعه كند. چیزی كه سازندگان نرم‌افزارها آنرا محدود كرده بودند. یك نویسنده بسیار خوب، یعنی تاننباوم، باعث فعالیت مغزهای متفكر علوم كامپیوتری در زمینه بحث گفتگو برای ایجاد سیستم عامل شد. دانشجویان كامپیوتر در سرتاسر دنیا با خواندن كتاب و كدهای منبع، سیستمی را كه در كامپیوترشان در حال اجرا بود، درك كردند و یكی از آنها بینوس توروالدز نام داشت.

قیمت فایل فقط 6,900 تومان

خرید

برچسب ها : شبکه لینوکس با ویندوز , , پژوهش , شهرسازی‌ , معماری , مقاله , جزوه , تحقیق , دانلود پروژه , دانلود پژوهش , دانلود مقاله , دانلود جزوه , دانلود تحقیق

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر