امروز: شنبه 25 مرداد 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

سنسورهای جابه جایی

سنسورهای جابه جاییدسته: کامپیوتر و IT
بازدید: 54 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 7996 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 25

اندازه­گیری كمیتهای مكانیكی توسط روشهای الكتریكی دراواسط قرن20 مورد توجه قرار گرفت در آن زمان از تكنیكهای تقویت­كننده الكتریكی ساخته شده از لامپ خلا و بعدا نیمه­هادیها استفاده می­شد امروزه كه در اویل قرن 21 قرار داریم اندازه­گیری كمیتهای مكانیكی توسط روشهای الكتریكی نه تنها جز لاینفك از ابزارات تحقیقی است بلكه درصنایع نیز بسیار مورد استفاده است

قیمت فایل فقط 2,900 تومان

خرید

 سنسورهای جابه جایی

فهرست مطالب :

- مقدمه

- انواع سنسورهای جابه جایی :

1-              سنسورهای مقاومتی (پتانسیومتری )

2-              سنسورهای خازنی

3-              سنسورهای القایی

4-              سنسورهای LVDT  و RVDT

5-              سنسورهای اپتیکی

6-              سنسورهای پیزو الكتریك

مقدمه:

اندازه­گیری كمیتهای مكانیكی توسط روشهای الكتریكی دراواسط قرن20 مورد توجه قرار گرفت. در آن زمان از تكنیكهای تقویت­كننده الكتریكی ساخته شده از لامپ خلا و بعدا نیمه­هادیها استفاده می­شد. امروزه كه در اویل قرن 21 قرار داریم, اندازه­گیری كمیتهای مكانیكی توسط روشهای الكتریكی نه تنها جز لاینفك از ابزارات تحقیقی است بلكه درصنایع نیز بسیار مورد استفاده است.

در حقیقت توانایی بالایی كه میكروپروسسورها در پردازش دارند, زمانی می تواند به منظور هدایت دقیق یك پروسه تحت كنترل مفید واقع شود, كه سنسورهایی كه برای اندازه­گیری كمیتهای فیزیكی و مكانیكی بكار برده می­شوند, بطور صحیحی عمل كرده و دارای دقت كافی باشند.

كمیتهایی كه می­توانند بطور الكتریكی اندازه­گیری گردند, موقعیت، سرعت, نیرو, گشتاور, شتاب, كرنش, فشار, صدا و انتشار اكوستیك می­باشند.

تعدادی از اثرهای فیزیكی نیز میتواند برای اندازه­گیری كمیتهای اینچنین ازطریق تبدیل به سیگنال الكتریكی مورد استفاده قرار گیرد, كه مهمترین انها عبارتند از:

  1. تغییرات مقاومت (در استرین گیج, پیزورزیستیو و پتانسیومتر)
  2. تغییرات خازن
  3. تغییرات سلف
  4. تغییرات پلاریزاسیون(اثر پیزوالكتریك)
  5.  اثرهای شیمیایی
  6. اثرهای نوری

فاصله طی شده:

اندازه گیری فاصله طی شده به صورت اندازه گیری یک فاصله مشخص از یک نقطه مرجع ثابت می باشد. از انواع سنسورها می توان برای این منظور استفاده کرد. این قسمت ما با سنسورهایی که برای اندازه گیری جابه جای استفاده می شوند ، سروکار داریم.

در حالت کلی برای حرکت روی فواصل بزرگ ، فاصله طی شده به وسیله مقایسه اندازه های تغییر مکان حساب می شوند.

اندازه گیری مستقیم:

سنسورها برای فواصل کوچک از مبدل های مقاومتی ، خازنی یا القایی استفاده می کنند.روش هایی که در این جا توصیف شده است برای فاصله های حوالی چندمیلی متر تا چند سانتی متر کاربرد دارد.

یک سیستم ساده اندازه گیری فاصله ، استفــاده از یک پتانسـیومتــر خطی است . ( شکل 7-2 )

شی محرک به لغزانک پتانسیومتر متصل است ، بنابراین هر موقعیت در طول محور با یک خروجی متفاوت از تماس لغزانک مرتبط خواهد بود ـ جریان متناوب یا جریان مستقیم می تواند به کار برود چون تنها دامنه به سنجش نیاز دارد . خروجی می تواند روی یک وسیله اندازه گیری نمایش داده شود و به سیگنال های دیجیتال تبدیل شود. به منظور عمل کردن یک شمارنده یا در ترکیب با مدارهای سنجش سطح ولتاژ به کار رود تا زمانی که شی مورد نظر به مکان خاصی می رسد چند یملکرد آغاز شود.

قیمت فایل فقط 2,900 تومان

خرید

برچسب ها : پژوهش , شهرسازی‌ , معماری , مقاله , جزوه , تحقیق , دانلود پروژه , دانلود پژوهش , دانلود مقاله , دانلود جزوه , دانلود تحقیق , سنسورهای جابه جایی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر