امروز: جمعه 17 مرداد 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

زندگینامه سیاسی امام خمینی

زندگینامه سیاسی امام خمینیدسته: علوم سیاسی
بازدید: 59 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 9877 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 70

طرح زندگی سیاسی امام خمینی (قدس سره‌الشریف) به نحوی كه معطوف به جهات نظری و عملی مواضع تاریخ ایشان باشد مبتنی بر سه عامل اساسی است 1ـ معقول یا حكمت اسلامی (عرفان، كلام فلسفه) 2ـ منقول یا علوم شریعت (تفسیر، فقه، حدیث و اخلاق نقلی) 3ـ عمل اجتماعی و سیاسی در خصوص جهات حكمی تفكر امام باید به همین قدر بسنده كرد كه بزرگوار حتی جزئی‌ترین مسائ

قیمت فایل فقط 4,900 تومان

خرید

زندگینامه سیاسی امام خمینی

مقدمه

طرح زندگی سیاسی امام خمینی (قدس سره‌الشریف) به نحوی كه معطوف به جهات نظری و عملی مواضع تاریخ ایشان باشد مبتنی بر سه عامل اساسی است:

1ـ معقول یا حكمت اسلامی (عرفان، كلام فلسفه)

2ـ منقول یا علوم شریعت (تفسیر، فقه، حدیث و اخلاق نقلی)

3ـ عمل اجتماعی و سیاسی

در خصوص جهات حكمی تفكر امام باید به همین قدر بسنده كرد كه بزرگوار حتی جزئی‌ترین مسائل علمی را همواره با نگرش عمیق و وسیع عرفانی می‌نگریست و با بیانی محكم كه از كلام و فلسفه اسلامی مایه می‌گرفت امور جزئی و كلی را تبیین می‌كرد. اصل ولایت فقیه كه جوهر تفكر سیاسی امام بود در بدایت و نهایت خود محاط در عرفان بود و به ولایت مطلقة الهی بر انسان و جهان هستی معطوف می‌گشت؛ ولی در شرح و بسط خود به قلمرو و كلام و فقه وارد می‌شد و در عمل سیاسی و انقلابی تجلی می‌یافت.

لذا بیانات عرفانی و تدقیقات ذوقی ایشان كه از سنین جوانی (25 سالگی) شكوفایی و كمال خود را اشكار ساخته بود، تا آخر عمر پربركت آن بزرگوار همچنان منحصر به فرد باقی ماند و كسی را توان همنوایی و حتی تقلید صوری از تبیین‌های عرفانی امام نبود.

اهمیت این نكته از آنكه آشكار می‌شود كه امام را حل و اصل همواره در جهت ارجاع مسائل فقه اصغر به فقه اكبر، كه عرفان و كلام است، كوشش داشت و همین دقیقه ایشان را از سایر فقهای معاصر و سلف خود ممتاز می‌كرد، آنها كه هرگز جامعیت نظر حضرت امام و وسعت تلقی ایشان از «فقه» را درك نمی‌كردند و صرفا به ظواهر فقه (فقه اصغر) مشغول بودند و از غور در باطن كلامی و عرفانی آن (فقه اكبر) غافل بوده و یا عجز داشتند، گمان می‌كردند كه مبنای فقهی اصل ولایت فقیه ـ چندان واضح و متقن نیست؛ در حالی كه امام در رساله‌های آداب‌الصلوه و اسرارالصلوه خود، حتی تشریح ظاهری وضو را نیز با رجوع به باطن و حقیقت عرفانی آن ممكن می‌دانست و آنچه را كه در بین اهل ظاهر رایج است، كاشف از واقعیت دینی احكام نمی‌شمرد.

زندگی امام مبین این واقعیت است كه سكوت و فریاد، صبر و خشم، نرمی و خشونت، امر به معروف و نهی از منكر و تولی و تبرای او تنها برای رضای خدا بود و لاغیر و با مجاهدت و هدایت حضرت حق تعالی بود كه در زندگی سیاسی هفتاد ساله خویش از مواضع اصولی خود هیچگاه عدول نكرد و از هیچكس و هیچ قدرتی نهراسید و گذشت روزها و سالها، حقانیت و درستی نظر آن حكیم را بارها و بارها به اثبات رساند.

از طرف دیگر، مطالعات و تحقیقات و از همه مهمتر مشهدات و تجربیات مستقیم امام از جنبشهای اسلامی سده اخیر در منطقه و خصوصاً ایران و عراق، گنجینة گرانبهایی از خاطرات تلخ و شیرین برای ایشان فراهم كرد كه معد تصمیمات حساس تاریخی در عرصه سیاست بود.

آشنایی، تماس و مراوده با بسیاری از مراجع تقلید، علما و روحانیون انقلابی و مبارز و نیز مطالعه و پیگیری سیاستها و برنامه‌های استعماری رژیم پهلوی، سبب گردید تا از یك سو به نقاط قوت و شعف رهبری سیاسی مردم و بالاخص روحانیت آشنا شود و از سوی دیگر اهداف شوم استكبار و شیوه‌های مختلف عملكرد آن را در ابعاد وسیع وابستگی رژیم پهلوی به اجمال و تفصیل دریابد. همین عوامل است كه به زندگی سیاسی آن رهبر انقلابی امتیاز ویژه‌ای بخشیده و روش و منش وی را منحصر به فرد ساخته است.

آنچه موضوع تحقیق حاضر قرار گرفته تنها وجه اخیر است كه به قدر امكانات و اطلاعات موجود و قابل دسترس تنظیم و تدوین گردیده است ولی بحث از وجوه معقول و منقول تفكر سیاسی حضرت امام را به اساتید فن و صاحبنظران واگذار می‌كنیم.

تدوین زندگینامه سیاسی امام مشكلات زیادی برای ما دارد كه اهم آن گذشته از تحویل و تأویل مواضع عملی به اصول و مبانی نظری معقول و منقول اسلامی، اطلاعات بسیار نایاب و اندك پیرامون زندگی سیاسی امام است. منبع اصلی اطلاعات ما در این نوشتار، سخنان و نوشته‌های ایشان است؛ زیرا خاطرات منتشر شده نزدیكان، دوستان و شاگردان اما بیشتر مربوط به احوال شخصی، رفتار خانوادگی و جهات معنوی امام می‌شود تا زندگی سیاسی ایشان.

مشكل دیگر آنكه بررسی زندگی سیاسی امام بدون اشاره به رویدادهای سیاسی مهم آن دوران، صورتی انتزاعی و مبهم خواهد داشت كه اهمیت مواضع سیاسی نظری و عملی ایشان را به هیچ روی نشان نخواهد داد، زیرا این مواضع، خود مبین آگاهی سیاسی و حضور فعال امام در متن آن رویدادهاست. به همین دلیل حوادث و جریانات مهم سیاسی این دوران به موازات ادوار زندگی سیاسی امام بنا به ضرورت بررسی شده است.

انقلاب و اختناق

اوضاع سیاسیت كشور از مشروطه تا استبداد رضاخان

جنبش مشروطه به دنبال یك سلسله حوادث كوچك و بزرگ روی داد. این وقایع، ظاهراً امور جزئی و كم‌اهمیتی بودند اما در شرایط تاریخی سیاسی آن زمان منتهی به جنبش سیاسی ـ اجتماعی عظیمی شد كه در تاریخ ایران به همین نام معروف است. علل و عواملی كه موجل ظهور این جنبش گردید عبارت بود از: ظلم و جور روزافزوم درباریان، شاهزادگان، والیان و مأمورین دولتی به توده‌های محروم شهری و روستایی، عدم امنیت مردم از جان، مال و ناموس خود، فقدان هرگونه قانون و مرجع قانونی برای رسیدگی به تظلمهای مردم، از بین رفتن استقلال سیاسی و اقتصادی به واسطة مداخله‌های فزایندة روسیه و انگلستان در كشور ... و در یك جمله، فقدان عدالت اجتماعی و قضایی موجب ساب اعتماد عموم مردم از مسئولان فاسد و نالایق كشور گردید. این فشارهای طاقت‌فرسا كهب ا خشونت به مردم و بی‌احترامی به علما همراه شد سبب جریحه‌دار شدن احساسان و عواطف دینی مردم گردید.

قیمت فایل فقط 4,900 تومان

خرید

برچسب ها : پژوهش , شهرسازی‌ , معماری , مقاله , جزوه , تحقیق , دانلود پروژه , دانلود پژوهش , دانلود مقاله , دانلود جزوه , دانلود تحقیق , زندگینامه سیاسی امام خمینی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر