امروز: شنبه 25 مرداد 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

پاورپوینت ارزش زمانی پول در مدیریت مالی

پاورپوینت ارزش زمانی پول در مدیریت مالیدسته: مدیریت
بازدید: 45 بار
فرمت فایل: pptx
حجم فایل: 353 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 70

این پاورپوینت در مورد ارزش زمانی پول در مدیریت مالی در 70 اسلاید کامل با افکت مناسب و شامل ارزش زمانی پول ، ارزش زمانی پول در مدیریت مالی،ارزش زمانی پول ،ارزش فعلی ،مدیریت مالی،ارزش فعلی و ارزش آتی چند قسط نامساوی ،ارزش فعلی جریانهای نقدینه ،بهره اعلام شده و بهره ضمنی، وومنابع می باشد

قیمت فایل فقط 6,600 تومان

خرید

این پاورپوینت در مورد ارزش زمانی پول در مدیریت مالی در 70 اسلاید کامل با افکت مناسب و شامل ارزش زمانی پول ، ارزش زمانی پول در مدیریت مالی،ارزش زمانی پول ،ارزش فعلی ،مدیریت مالی،ارزش فعلی و ارزش آتی چند قسط نامساوی ،ارزش فعلی جریانهای نقدینه ،بهره اعلام شده و بهره ضمنی، و...ومنابع می باشد

*بهره عبات است از قیمتی كه باید در ازای استفاده از پول در یك دوره پرداخت كرد  نرخ بهره داد و ستد ها و عملیات مالی را معمولا اعلام میكنند ، برای مثال یك صندوق پس انداز اعلام میكند كه هب پس انداز های مردم در یك سال  18 درصد بهره می پردازد یا امكان دارد یك بانك نرخ بهره وام های بیست ساله را 12 درصد اعلام نماید . در این حالت كه نرخ بهره به صورت علنی اعلام میشود نرخ بهره اعلام شده میگویند . لیكن گاهی نرخ بهره به صورت آشكارا بیان نمیشود بلكه میزان آن به صورت تلویحی یا ضمنی محاسبه میشود كه برخی آن را  نرخ بهره واقعی یا نرخ بهره ضمنی می گویند . 
*

در مباحث سرمایه گذاری ارزش یک دارایی یا ارزش سهم با ارزش درآمدهایی که آن دارایی ایجاد میکند، سنجیده میشود. درآمدها اغلب با واحدهای پولی سنجیدهمیشود. واحدهای پولی متداول هم از دیدگاههای گوناگون تفاوتهایی را نشان میدهند:

1- واحدهای پولی از نظر زمانی با یکدیگر فرق دارند. آندسته از واحدهای پولی که زودتر بدست میآیند با ارزش تراز آندسته واحدهای پولی هستند که دیرتر تحصیل میشوند. هرچقدر مقادیر پولی زودتر حاصل شوند امکان بهرهبرداری دوباره از آنها افزایش مییابد:(Timing).

2- واحدهای پولی از نظر ریسک با یکدیگر تفاوت دارند (Risk). آندسته از واحدهای پولی که احتمال بدست آمدن آنها بیشتر است نسبت به آندسته از واحدهای پولی که احتمال بدستآمدن آنها کمتر است، با ارزشتر بشمار میایند. درآمد یا سودی که احتمال تحصیل آن کمتر است از نظر آنالیزکننده ارزش کمتری دارد.

3- واحدهای پولی از جهت وجود تورم در اقتصاد دارای قدرت خرید    (Purchasing Power) یکسان  نیستند. آن بخش از واحدهای پولی که قدرت خرید بیشتر دارند نسبت به دستة دیگری که قدرت خرید کمتر دارند از دیدگاه سرمایهگذاران با ارزشتر هستند.

4- واحدهای پولی گاهی از داراییهای قابل فروش و یا قابل تبدیل به پول حاصل میشوند. بعضی از دارئیها سریعاً به فروش میرسند و بعضی دیگر طی زمان طولانی قابل فروش خواهند بود زیرا قابلیت تبدیل همه دارائیهای یک فرد یا یک شرکت به پول نقد یکسان نیست. به این جهت واحدهای پولی از نظر اینکه از دارائیها سریعاً به پول تبدیل شونده بدست آمدهاند یا خیر، با یکدیگر تفاوت پیدا میکنند. بخشی از واحدهای پولی که از طریق فروش دارائیهای سریعاً به پول تبدیل شونده بدست میآیند در مقایسه با آن دسته از واحدهای پولی که از طریق فروش دارائیهای به کندی به پول تبدیل شونده بدست میآیند، باارزشتر بشمار میآیند. زیرا سریع بدست آمدن ارزش از دیدگاه سرمایهگذاری اولویت دارد.              

ارزش زمانی پول (the time  value of Monay)


در زمان حال، مقدار پول در دسترس، ارزش بیشتری نسبت به همان مقدار پول در آینده دارد، که این ناشی از ظرفیت درآمدی بالقوه آن است. این اصل اساسی در امور مالی نشان دهنده آن است که، از محل دریافت پول میتوان بهره کسب کرد. پول، هرچه زودتر دریافت شود دارای ارزش بیشتری است.همچنین به عنوان ارزش فعلی تعدیل شده بدان اشاره شده است.

سایت 
Investopedia  ارزش فعلی پول (TVM) را این چنین شرح میدهد:


همه می دانند که پول سپرده شده در حساب پس انداز شامل بهره است. به خاطر این حقیقت جهانی ، ما ترجیح می دهیم، به جای دریافت پول در آینده، همان مقدار را امروز دریافت کنیم. 
به عنوان مثال ، با فرض نرخ بهره 5 
٪ ، 100 دلار سرمایه گذاری در زمان حال، ارزشی به مقدار 105 $ در 1 سال (100 دلار ضرب در 1.05) خواهد داشت. درمقابل، 100 دلار دریافت شده در طی یک سال، هم اکنون ارزشی به مقدار $ 95.24 ($ 100 تقسیم بر1.05 ) خواهد داشت. البته با فرض 5 درصد نرخ بهره.

یکی از اساسی ترین مفاهیم در امور مالی این است که، پول دارای ارزش زمانی است. این در حالی است که بگوییم، در زمان حال، پول در دست، ارزشی بیش از پولی که انتظار می رود در آینده دریافت شود، خواهد داشت. 
دلیل آن بسیار گویا و ساده است : یک دلار دریافت شده در زمان حال را می توان سرمایه گذاری کرد، به طوری که در زمان آینده  شما بیش از یک دلار خواهید داشت. این منجر به آن میشود که ما گاهی از خلاصه ی مفهوم ارزش زمانی پول استفاده کنیم و بگوییم:


دلار امروز ارزشی بیش از یک دلار فردا دارد

اگرچه سازمانهای انتفاعی هریك به فعالیتی متفاوت از دیگری می پردازند و هر پروژه ای هدفی بخصوص را دنبال میكند اما  فصل مشترك تمامی سازمانها پول است و اغلب موفقیت سازمانها نسبت به یكدیگر را بر مبنای پول می سنجند.

اینكه نسبت سودآوری یك سازمان به دیگری  چقدر است و محصول كدام سازمان ارزانتر از دیگری است ، قیمت تمام شده یك محصول به چه میزان است و كدام محصول بر دیگری رجحان و برتری دارد ، سهم هر یك از بازار چقدر است با شمارش تعداد محصولات تولیدی نیز بدست خواهد آمد اما تعیین كننده نیست زیرا ممكن است تعداد بیشتری تولید انجام شود اما دیگری محصولات بسیار گرانتر و با حاشیه سود بیشتری را عرضه نماید. لذا برای مقایسه نیاز به مقیاس و یا خط كشی داریم كه پول نامیده میشود. در این بین سازمانهایی كه دارای ماهیت پولی و مالی هستند با ابزارهای مرتبط با پول بیش از دیگران سر و كار دارند .

چرا پول دارای ارزش زمانی می باشد ؟

همانطور  كه در قسمت های قبلی عنوان شد پول دارای ارزش زمانی می باشد اما این ارزش زمانی از كجا ناشی میشود :

پولی كه امروز در دسترس ما میباشد دارایی مزایا و مخاطراتی میباشد كه موجب ایجاد ارزش زمانی برای آن میشود از جمله این مزایا و مخاطرات به موارد زیر میتوان اشاره نمود :

  1. نرخ بهره : هر فردی میتواند حتی با وجود عدم آشنایی با فنون مالی و اقتصادی و عدم توانایی پیش بینی اتفاقات آتی پول خود را در بانك سپرده نموده و از محل آن سود هایی را در یافت نماید كه با این فرض پول پایان سال برابر خواهد بود با پول ابتدای سال به اضافه سود تعلق گرفته به آن
  2. تورم : با توجه به وجود میزانی از تورم در بازار ها پول همواره به صوت مداوم توان خرید و قدرت خود را در مقابل سایر كالا ها در طول زمان از دست میدهد و به همین دلیل قدرت خرید پول امروز با قدرت خرید پول فردا برابر نخواهد بود .
  3. هزینه فرصت : با توجه به وجود فرصت ها و نوسانات موجود در بازار هر واحد پولی این فرصت را در اختیار دارنده آن قرار میدهد تا با استفاده از فرصت های موجود در بازار بر ارزش پول امروز خود در آینده بیفزاید بنابر این یكی دیگر از دلایلی كه موجب ایجاد ارزش زمانی ژول میشود فرصت های مورد انتظاری میباشد كه پول در اختیار دارنده آن قرار میدهد .

(جمع بندی مطالعات خودم از كتاب مدیریت مالی ریموند پی نوو و  كتاب مدیریت مالی  در تئوری و عمل دكتر اسدالله افشاری  و  توضیحات استاد محترم در كلاس )

همانطور كه عنوان شد پول دارای ارزش زمانی است  ، یعنی ارزش 100تومان امروز با 100 تومان سال آینده برابر نمی باشد  حتی با وجود فرض عدم تورم باز هم 100 تومان امروز با 100 تومان سال آینده برابر نمی باشد . به عنوان مثال اگر به شما پیشنهاد كنند كه 100 تومان حقوق خود را امروز به شما بدهند یا سال آینده ، اكثریت زمان حال را به زمان آینده ترجیح میدهند  . ترجیح زمان حال به  زمان آینده به این مفهوم  است كه پول ارزش زمانی نیز دارد . علت اینكه اكثریت افراد زمان حال را به زمان آینده ترجیح میدهند این است كه اولا  هرچه افراد زود تر درآمد را به دست آورند آنرا سرمایه گذاری میكنند و میتوانند سود و بازدهی بدست آورند . حداقل برای همه این امكان وجود دارد كه اگر 100 تومان خود

قیمت فایل فقط 6,600 تومان

خرید

برچسب ها : ارزش زمانی پول در مدیریت مالی , ارزش زمانی پول , ارزش فعلی , مدیریت مالی , ارزش فعلی و ارزش آتی چند قسط نامساوی , ارزش فعلی جریانهای نقدینه , بهره اعلام شده و بهره ضمنی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر